DALŠÍ TVORBA


100PY

Původní literární libreto k multimediální expozici, kterou ku příležitosti stého výročí vzniku Československa uspořádal v roce 2018 plzeňský kulturní prostor Depo 2015. Ústřední osa výstavy je vytyčena šesti kapitolami z historie rodiny Němcových v letech 1918, 1938, 1949, 1970, 1987 a 2012. V rozšířené verzi a pod názvem "Nositelky jména" odvysílal pásmo dynastických epizod Český rozhlas Plzeň na Den české státnosti. 

CO SE SKRÝVÁ POD BŘEČŤANEM

Rozhlasový seriál o dobrodružství dvou dřevěných kolíčků Krucajse a Sakryše, kteří spadnou z prádelní šňůry do dvora činžovního domu na pražském Žižkově. Za pomoci nového kamaráda, malířského štětce Číra, odhalují taje "světa pod břečťanem" a poznávají jeho roztodivné obyvatele. Cíl však mají stále tentýž: Vrátit se zpátky na šňůru. Sedmidílný pohádkový cyklus pro pořad Hajaja odvysílal Český rozhlas 2 Praha v listopadu 2012 (premiéra). Pod režisérským dohledem Dmitrije Dudíka ho pro malé posluchače načetl herec Michal Zelenka.

MARTIN A DVÍŘKA DO POHLEDNIC

Rozhlasový seriál o chlapci jménem Martin Martinec, který po Česku cestuje pomocí kouzelných pohlednic. S tátou Matoušem a delegacemi cizinců navštíví mladoboleslavskou automobilku, zkrotí bílého tygra v liberecké zoo, sjede rozbouřenou Vltavu a nakonec spadne z nevyšší věže. Sedmidílný pohádkový cyklus pro pořad Hajaja odvysílal Český rozhlas Dvojka v prosinci 2013 (premiéra). Pod režisérským dohledem Natálie Deákové ho pro malé posluchače načetl herec Petr Halíček. 

JAN ŠKOP - 0 (2014)


„Knižní debut Jana Škopa představuje dialog vizuálního umění s jazykovým světem. Vizuální stránka se střetává s textovou v podobě básní předních současných českých básníků a snaží se tak vytvořit novou formu komplexního díla. Páteř obsahu tvoří fotografie nafocené po dobu 4 let. Jde o emotivní záznamy pocitů, které jsou vytvořené inscenovanou a výtvarnou fotografií.“ (oficiální text nakladatele)

Součástí publikace coby doprovodný text k fotografickému pásmu je i autorská miniatura Gubernátor. Knihu distribuuje internetové knihkupectví Kosmas.


AUF DEM WEG: NEUE NORDISCHE NOVELLEN IV. (2014)

„Co to vlastně znamená být ‚na cestě‘? Musí se k tomu člověk opravdu někam vypravit? Nemůže být na cestě už ve chvíli, kdy má první krok teprve před sebou? Je možné dorazit k cíli, aniž bychom vyšli? A opravdu je cílem samotná cesta, nebo jde jenom prostředek k jeho dosažení? Je vůbec cíl označením konce? Nejedná se teprve o začátek? Být ‚na cestě‘ (auf dem Weg) neznamená pouhé ‚on the road‘, a přesvědčí se o tom všichni aktéři čtvrtého svazku povídkové antologie Nových severských novel.“ (oficiální text nakladatele)

Sborník Na cestě, knihu krátkých próz od mladých autorů (zejména) skandinávských a baltských zemí, zkompletovala filosofická fakulta Univerzity Ernsta Moritze Arndta v severoněmeckém Greifswaldu. Součástí antologie je i povídka Jak daleko leží Buenos Aires (Wie weit ist es nach Buenos Aires) ze sbírky Šaty z igelitu, kterou do němčiny přeložila Franziska Fiebig.


COAMA LEULUI PE PERNĂ (2013)

Výbor současné české prózy Coama leului pe pernă (A na polštáři hlava lva) vydalo v roce 2013 nakladatelství Arc Publishing House v Kišiněvu v editaci a překladu Lidie Našincové a Helliany Ianculescové. Jeho součástí je také autorská povídka Král květovaných povlaků ze sbírky Šaty z igelitu.

"Antologie je seřazena chronologicky, na prvním místě seznamu je nejstarší z autorů Roman Ráž (nar. 1935) a na druhém konci Vratislav Maňák, nejmladší z autorů prozaických děl, kterému je pouhých 25 let. (...) Texty próz jsou nezvyklým nahlédnutím do dnešní české literatury, literatury kvalitní, ale nedostatečně známé v rumunském prostředí. Vytváří obraz zájmů, obsesí, dramat a vábení národa žijícího ve středu Evropy, jehož historické zkušenosti nám jsou navzdory všem odlišnostem velmi blízké." (oficiální text nakladatele)
ZÁVRAŤ: POVÍDKY S NAPĚTÍM (2013)

"Výbor jedenácti povídek autorů české literatury od 19. století po současnost. V knize najdeme text Jana Nerudy, Josefa a Karla Čapkových, Gustava Meyerinka, Jana Weisse, Karla Michala či Ondřeje Neffa. Výbor uzavírá povídka současného autora, Vratislava Maňáka. Všechny povídky mají jeden společný rys - hororovou atmosféru či napětí. Jsou zde upíři, přízraky, děsivé výjevy, ale i strašidelná zákoutí lidské duše. Jakkoli texty prostupuje podobná atmosféra či motivy, každá povídka se nese v autorském stylu toho kterého prozaika, nechybí ani nadsázka a ironie. Všichni, kdo jste se dosud vyhýbali autorům z čítanek a seznamům povinné četby - je na čase se začíst. Povídkový výbor Závrať přináší výběr toho nejzajímavějšího s decentním douškem strašidelna - od klasiků české prózy!" (oficiální text nakladatele)

29. listopadu 2013 vydala Mladá fronta. Kniha je k dostání v jejím e-shopu Kniha.cz.


NA DVA ZÁPADY (2011)

Sborník Na dva západy představuje ucelený pohled na současnou scénu západočeské literatury. Vyšel počátkem roku 2011 v rámci projektu Vzděláním k multikulturalitě a tvoří součást série výborů Sever západ východ. Hlavní podíl na jeho vzniku nesou redaktoři měsíčníku Plzeňský literární život. Jedním z textů, které čtenáři ve sborníku naleznou, je také autorská povídka "To příznačné jméno Carmen". Jak trpká může být silvestrovská noc? 

Elektronická verze celého almanachu je volně k dispozici.POVÍDKY ZVEŘEJNĚNÉ V ČASOPISECH
 • Aluze: Pohádka o záři, vodě a ledu (1/2013)
 • CityBee: Janina (2/2012)
 • Dýpt: Amazonie (2015)
 • Host: Než odkvetou pampelišky (8/2009), V kazetě od sachrdortu (6/2015), Matróna (7/2019), O kupci a ševci (10/2021)
 • Kladno Záporno: Panství odložených rukavic (9/2010)
 • MEN/WOMEN only: Kocour bombajského plemene (11/2012)
 • Plzeňský literární život: Řezbář (12/2009), Časy se mění (9/2010), Noc je černá fena (12/2010), Při trhání strun (7-8/2011), Tomcat on a hot tin roof (3/2012), Kotě (9/2012), O zdi, která chtěla být nebem (12/2014), Macecha Moskva (2/2015), Dvojhlas (11/2015)
 • Reflex: Návštěva (2011)
 • Reportér: Dojímat se nebudem (2015)
 • Respekt: Ze slovníku krásných slov (2014)
 • Tvar: Šaty z igelitu (12/2008), Otep ve sněhu (11/2012), Cirkus (2/2014)
 • Weles: Rum pro faraóna (2013), Standard (2016)

LITERÁRNÍ REPOTÁŽE
 • Slavnější než Beatles. Literární reportáž ze Západního břehu Jordánu (Host)
 • Foucaultovo páže. Literární reportáž z Íránu (Host)
 • Konvistadoři nad mořem mlh. Literární reportáž z Maroka (Host)
 • Sto osm metrů zvrhlosti. Literární reportáž z Brém (Host)

ESEJE
 • Böhmisches Präludium, op. 1946 (Prostor)
 • Zrada Západu? (ČT24)
 • Cestou na Piazza Navona (Host)
 • Nahý Noe (Sudetenland)
 • Češi bez osvícenství (Fraktál)