KNIHY


SMRT STARÉ MAŠI (2022)

„Bylo, nebylo. Panna Maria zemřela ve Varšavě, pytláci párali tetřevům břicha, ze lvích tlap šily se maškarní holiny, v Persii zavřeli brány karavanám, úplněk půjčoval zajícům na kožich a nad Prahou kokrhal kouzelník Žito. Smrt staré Maši, sbírka šesti alegorických povídek, je pokusem vyprávět o současnosti tak, jako by se už dávno stala a zbyla z ní jenom torza mýtů — nebo přesně naopak, je to pokus hledat v současnosti to, co z mýtů ještě zbývá.“ (nakladatelská anotace)

Na konci ledna 2022 vydává nakladatelství Host.
RUBIKOVA KOSTKA (2016)


„Mladý učitel Ondřej Šmíd přijíždí do Plzně na oslavu dědečkových osmdesátin. Očekává, že v bytě svých rodičů najde idylu a ospalý klid, místo toho se ale slovo přihlásí tajnosti, zamlčované křivdy a vzpomínky, které i po letech vzdorují zapomnění. Co všechno může člověk zaslechnout? Jak začala historie uchavců? A k čemu dojde, když rozbijete keramického slona? Ondřej se musí začít ptát, sebe i jiných, a úlomky paměti skládat jako barevné stěny Rubikovy kostky – hlavolamu, ve kterém se rodinné příběhy mísí s osudem rodného města.“ (nakladatelská anotace)

3. listopadu 2016 vydalo nakladatelství Host. V roce 2017 byla kniha nominovaná na Cenu Evropské unie za literaturu a získala západočeskou Cenu Bohumila Polana.


O NEBESÁŘI (2016)

Ves v horském údolí zaplaví kalná voda a vtrhne do ní temnota. Dívenka Klára se musí vydat na cestu za tajemným Nebesářem, aby od něj získala hřejivý plamen pro svou nemocnou matku.
   Pohádka Vratislava Maňáka předkládá čtenáři lyrické podobenství o oddanosti, dětské odvaze a tajích noční oblohy. Knihu výtvarně doprovázejí mezzotinty akademického malíře Jana Híska. (oficiální text nakladatele)

Počátkem srpna 2016 vydalo karlovarské vydavatelství Art (v omezeném nákladu též jako bibliofilii). Kniha získala nominaci na Zlatou stuhu 2017 v kategorii beletrie pro mládež a stala se součástí reprezentativního výběru Nejlepší knihy dětem 2015/2016.


EXPEDICE Z POHLEDNICE (2016)

Stačí, aby na poště vyměnili razítka, a začnou se dít věci. Každý pohled, který Martinu Martincovi přistane ve schránce, je najednou kouzelný, a čtenáře zanese mezi kry zmrzlého Labe, za kulisy filmového festivalu i do pekla, které možná není peklem. A kam se poděl táta Matouš?“     (oficiální text nakladatele)

Expedice z pohlednice je kniha ztřeštěných městských dobrodružství, která vychází z původně rozhlasového seriálu pro pořad Hajaja Martin a dvířka do pohlednic.

29. března 2016 vydal Albatros; kniha byla vlajkovým titulem čtenářské akce Noc s Andersenem 2016.


MUŽ Z HODIN aneb PROČ SE NA PODZIM MĚNÍ ČAS (2014)

„Věděli jste, že se na podzim mění čas kvůli krádeži hodinové ručičky? A že se vše stalo na jednom českém nádraží? Vypravte se s osmiletou Lenkou a hodinářem Weissem zmizelé ručičce na stopu a poznejte kouzlo starého Rakouska, kde sukně fungují jako padáky a kde se dá do kufru schovat celá ložnice. 
   Držitel Ceny Jiřího Ortena Vratislav Maňák se po povídkové sbírce Šaty z igelitu představuje jako autor dětské prózy; v secesním příběhu Muž z hodin nabízí jeden z prvních českých příspěvků k žánru steampunk, který v zahraničí proslavil režisér Tim Burton nebo autor Zlatého kompasu Philip Pullman.“    (oficiální text nakladatele)

14. května 2014 vydal Albatros; kniha byla v roce 2015 nominovaná na Literu za literaturu pro děti a mládež, stala se součástí reprezentativního výběru Nejlepší knihy dětem 2013/2014 a v roce 2018 se dočkala překladu do němčiny v nakladatelství Karl-Rauch-Verlag

ŠATY Z IGELITU (2011)

Sbírka Šaty z igelitu debutanta Vratislava Maňáka přináší do současné literatury neobvyklý hlas. Třináct povídek, třináct variací na téma lidského osamění, začíná většinou zcela všedními situacemi: Kristýna se připravuje na svůj svatební den, Jindřich probírá pozůstalost po své ženě, Tom slaví osmé narozeniny. Postupně však před čtenářem vyvstávají náznaky a nečekané motivy, které dávají tušit, že tento příběh není nejzazší skutečnost. To opravdu důležité se odehrává až v krajině nedořečeností a zámlk, kde se postavy Maňákových povídek, častokrát nepochopené a neschopné chápat jiné, snaží se svou samotou vypořádat. V roce 2011 vydalo nakladatelství Host. 

Kniha byla v roce 2012 oceněna Cenou Jiřího Ortena.